List z Mongolii
2016-12-08

Ksiądz Biskup Wiesław Mering otrzymał korespondencję nadesłaną z Mongolii przez Piotra i Annę Mokwińskich – świeckich misjonarzy z diecezji włocławskiej.

Publikujemy treść listu

Minęły trzy miesiące od naszego powrotu z urlopu do Mongolii. Nadal wykonujemy te same prace w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w dzielnicy Haan Uul w Ułan Bator. Zajmujemy się młodzieżą, dziećmi i ubogimi z wysypiska.

W poprzednim roku w ramach spotkań z młodzieżą udało nam się poprowadzić pierwszą młodzieżową edycję ewangelizacyjnego kursu Alpha. Obecnie kontynuujemy piątkowe spotkania młodzieżowe, realizując program, który ma na celu dalsze pogłębianie wiary, osobistej relacji z Jezusem Chrystusem oraz wzajemnych relacji. Omawiamy tematy związane z chrześcijańskim stylem życia, a więc, jakie usposobienie i cechy charakteru w sobie pielęgnować, jakie cele i dążenia życiowe obierać, jak być odpowiedzialnym za siebie i za innych, jak budować wartościowe relacje, a także jak dawać dobre świadectwo wiary w społeczeństwie i jak dzielić się Ewangelią.

Pracę z dziećmi oraz ubogimi z wysypiska kontynuujemy w ramach wcześniejszej współpracy ze Wspólnotą Wincentego a Paulo, działającą z ramienia naszej miejscowej parafii w Ułan Bator. Są to zajęcia z dziećmi i dożywianie osób z wysypiska. Rozpoczęliśmy również kolejną edycję kursu Alpha dla osób dorosłych. Spotkania odbywają się w niedzielę po Eucharystii. Kurs, jak w poprzednich latach, jest pierwszym etapem przygotowania do sakramentu chrztu osób wcześniej nie związanych z wiarą chrześcijańską.

Pozostajemy w stałej współpracy z proboszczem i wikarym naszej parafii na Haan Uulu – z ojcem Ho Francesco oraz ojcem No Thomasem, a także z Justyną Homa – polską misjonarką świecką (posłaną do pracy misyjnej przez Ordynariusza Diecezji Toruńskiej, Biskupa Andrzeja Wojciecha Suskiego) oraz z dyrektorem Stowarzyszenia ProMisja, Stanisławą Iżyk-Dekowską.

Łącząc pozdrowienia, powierzamy modlitwom Jego Ekscelencji nas i naszą pracę na misjach. We wszystkim zaś niech będzie uwielbiony Chrystus!

Z Panem Bogiem,
Piotr i Anna Mokwińscy