Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – Światowe Dni Młodzieży i „Dni w Diecezji”

2016-12-29

Od 20 do 24 lipca grupy młodzieży z różnych państw przybywały do Diecezji Włocławskiej. „Dni w Diecezji” – był to czas spędzany w parafiach, stanowiący bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Misericordia” – miłosierdzie, pod takim hasłem diecezja włocławska przeżyła „Dni w Diecezji”. Do diecezji włocławskiej zgłosiły się grupy z następujących krajów: Korei Płd., Mongolii, Chin (Hongkong), Kazachstanu, Łotwy, Ukrainy, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii (Anglia), Kanady, Meksyku, Peru, Argentyny, Chile. Zostali przyjęci przez wspólnoty parafialne w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Charłupi Małej, Szadku, Koninie, Kazimierzu Biskupim, Licheniu, Kramsku, Włocławku, Topólce, Lubiczu Górnym oraz z międzynarodowej wspólnoty FONDACIO.

Świąteczne spotkanie księży studentów z Pasterzem Diecezji

2016-12-29

„Pamiętajcie, że studiujecie po to, by wrócić i zdobytą wiedzą służyć diecezji” – przypomniał ks. bp Wiesław Mering zwracając się do księży studentów diecezji włocławskiej. 28 grudnia 2016 r., w Domu Biskupim we Włocławku odbyło się ich tradycyjne już świąteczne spotkanie z biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem. W spotkaniu uczestniczyło 14 z 16 studentów oraz biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, wraz z członkami Rady Biskupiej i rektorem seminarium.

Włocławek: przegląd kolęd i pastorałek u św. Stanisława

2016-12-28

Dnia 28 grudnia 2016 r. w parafii św. Stanisława BM we Włocławku odbył się V JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK. Jest to inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń diecezjalnych, miejskich i parafialnych. Już od pięciu lat gromadzi on uczestników z całej diecezji włocławskiej, których przedział wiekowy jest bardzo zróżnicowany: najmłodszy solista miał 5 lat, zaś najstarszy 75 lat (występujący dwa lata temu). Na czas przebiegu Przeglądu swojego błogosławieństwa wszystkim organizatorom i uczestnikom udzielił Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering.

„Idźcie i głoście” – wywiad z Biskupem Włocławskim Wiesławem Alojzym Meringiem

2016-12-27

O emocjach towarzyszących nominacji na Biskupa Włocławskiego i wspomnieniach z dnia przyjęcia święceń biskupich, o zawołaniu biskupim, o oskarżeniach o współpracę z SB, o tożsamości Diecezji Włocławskiej, o minionych Światowych Dniach Młodzieży, Roku Miłosierdzia, o tym, co dzieje się we Włocławku i diecezji, o chrześcijańskiej tożsamości Europy – można przeczytać w wywiadzie pani redaktor Kingi Maślanki z księdzem biskupem Wiesławem Meringiem, jaki ukazał się w przedświątecznym okresie w lokalnych mediach www.wloclawek.extrapolska.pl (i związanej z portalem bezpłatnej gazecie „Czas Włocławka”) oraz www.centrumsceny.pl.

Bp Mering: „przychodzi na świat nasz Mesjasz, nasz Zbawiciel”

2016-12-25

„Mamy być świadkami rodzącego się, gdzieś na marginesie świata, Jezusa Chrystusa” – apelował podczas Pasterki w bazylice katedralnej ks. bp Wiesław Mering. W homilii wskazał na potrzebę odkrycia głębi Uroczystości Narodzenia Pańskiego. W uroczystej procesji wraz ze zgromadzeniem Pasterz Kościoła Włocławskiego wniósł figurę Dzieciątka Jezus.