Uroczystość Objawienia Pańskiego we Włocławku: po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli

2017-01-06

„Pokój i dobro” – pod takim hasłem po raz szósty we Włocławku odbył się Orszak Trzech Króli. Blisko 1300 osób: rodziny, uczniowie szkół, nauczyciele, mieszkańcy miasta, władze samorządowe i duszpasterze wspólnie wyruszyli sprzed Urzędu Miasta i przemaszerowali ulicami Włocławka, zdążając do Bazyliki Katedralnej. Tam, o godz. 12.00 Mszy świętej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył ks. bp Wiesław Mering. Na zakończenie liturgii tradycyjnie Ksiądz Biskup poświęcił kredę i kadzidło.

Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli

2017-01-05

Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania), w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem.

Bp Mering w Grzegorzewie: w oczach Boga ludzka rodzina jest cenna

2016-12-31

O kształtowaniu życia rodzinnego na wzór Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa oraz o potrzebie troski o środowisko rozwoju rodziny, jakim jest mała i wielka ojczyzna mówił biskup włocławski Wiesław Mering w Grzegorzewie, w święto Świętej Rodziny. 30 grudnia br. Pasterz Diecezji sprawował Mszę św. z okazji 780-lecia Grzegorzewa oraz wziął udział w prelekcji na temat historii powstania tej miejscowości i w okolicznościowym koncercie pieśni patriotyczno-religijnych.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – zamknięcie Roku Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej

2016-12-31

W sobotę 12 listopada br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej odbyła się uroczystość zamknięcia Roku Świętego Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Jak podkreślił na początku, uroczystość miała charakter dziękczynienia Bogu „za dary, których nam tak obficie udzielił” w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – 600-lecie kościoła Ducha Świętego w Sieradzu

2016-12-30

W drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego,16 maja br. uroczyście świętowano 600-lecie kościoła Ducha Świętego, który ufundowało rycerstwo Ziemi Sieradzkiej jako wotum zwycięstwa grunwaldzkiego. Eucharystii o godzinie 17.00 przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Mering. Z racji na wyjątkową okoliczność tego zgromadzenia Penitencjaria Apostolska dała możliwość wszystkim uczestnikom liturgii otrzymania specjalnego błogosławieństwa papieskiego, jak również odpustu zupełnego po zwykłymi warunkami. List z tej okazji wystosował także prezydent RP Andrzej Duda.