Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – zamknięcie Roku Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej

2016-12-31

W sobotę 12 listopada br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej odbyła się uroczystość zamknięcia Roku Świętego Miłosierdzia w Diecezji Włocławskiej. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Jak podkreślił na początku, uroczystość miała charakter dziękczynienia Bogu „za dary, których nam tak obficie udzielił” w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – 600-lecie kościoła Ducha Świętego w Sieradzu

2016-12-30

W drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego,16 maja br. uroczyście świętowano 600-lecie kościoła Ducha Świętego, który ufundowało rycerstwo Ziemi Sieradzkiej jako wotum zwycięstwa grunwaldzkiego. Eucharystii o godzinie 17.00 przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Mering. Z racji na wyjątkową okoliczność tego zgromadzenia Penitencjaria Apostolska dała możliwość wszystkim uczestnikom liturgii otrzymania specjalnego błogosławieństwa papieskiego, jak również odpustu zupełnego po zwykłymi warunkami. List z tej okazji wystosował także prezydent RP Andrzej Duda.

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku – Światowe Dni Młodzieży i „Dni w Diecezji”

2016-12-29

Od 20 do 24 lipca grupy młodzieży z różnych państw przybywały do Diecezji Włocławskiej. „Dni w Diecezji” – był to czas spędzany w parafiach, stanowiący bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Misericordia” – miłosierdzie, pod takim hasłem diecezja włocławska przeżyła „Dni w Diecezji”. Do diecezji włocławskiej zgłosiły się grupy z następujących krajów: Korei Płd., Mongolii, Chin (Hongkong), Kazachstanu, Łotwy, Ukrainy, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii (Anglia), Kanady, Meksyku, Peru, Argentyny, Chile. Zostali przyjęci przez wspólnoty parafialne w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Charłupi Małej, Szadku, Koninie, Kazimierzu Biskupim, Licheniu, Kramsku, Włocławku, Topólce, Lubiczu Górnym oraz z międzynarodowej wspólnoty FONDACIO.

Świąteczne spotkanie księży studentów z Pasterzem Diecezji

2016-12-29

„Pamiętajcie, że studiujecie po to, by wrócić i zdobytą wiedzą służyć diecezji” – przypomniał ks. bp Wiesław Mering zwracając się do księży studentów diecezji włocławskiej. 28 grudnia 2016 r., w Domu Biskupim we Włocławku odbyło się ich tradycyjne już świąteczne spotkanie z biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem. W spotkaniu uczestniczyło 14 z 16 studentów oraz biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, wraz z członkami Rady Biskupiej i rektorem seminarium.

Włocławek: przegląd kolęd i pastorałek u św. Stanisława

2016-12-28

Dnia 28 grudnia 2016 r. w parafii św. Stanisława BM we Włocławku odbył się V JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK. Jest to inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń diecezjalnych, miejskich i parafialnych. Już od pięciu lat gromadzi on uczestników z całej diecezji włocławskiej, których przedział wiekowy jest bardzo zróżnicowany: najmłodszy solista miał 5 lat, zaś najstarszy 75 lat (występujący dwa lata temu). Na czas przebiegu Przeglądu swojego błogosławieństwa wszystkim organizatorom i uczestnikom udzielił Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering.