Bp Mering: śmierć Chrystusa na krzyżu to szaleństwo miłości Boga do człowieka

2017-04-16

15 kwietnia, o godz. 21.30 we włocławskiej bazylice katedralnej od liturgii światła rozpoczęła się uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Następnie w liturgii słowa wierni usłyszeli wszystkie przeznaczone na tę noc czytania, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a liturgia eucharystyczna zakończyła się uroczystą procesją rezurekcyjną, która odbyła się już po północy.

Delegacja polskiej młodzieży, która przekazała Krzyż ŚDM, wróciła z Rzymu

2017-04-15

W dniach od 5 do 11 kwietnia 2017 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Ponad 40 młodych ludzi ze wszystkich diecezji w Polsce brało udział w pielgrzymce do Rzymu w celu przekazania w obecności Ojca Świętego Symboli Światowych Dni Młodzieży przedstawicielom młodzieży panamskiej. W pielgrzymce z ramienia diecezji włocławskiej brała udział Marta Stachowiak z Charłupi Małej, członek Diecezjalnego Centrum ŚMD oraz wolontariusz krakowski w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Bp Gębicki: krzyż jest znakiem wizji świata, w której najwyższym Panem jest Bóg

2017-04-14

W Wielki Piątek liturgii Męki Pańskiej w bazylice katedralnej we Włocławku przewodniczył biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Zebrani w świątyni wierni wysłuchali Pasji według św. Jana, uczestniczyli w adoracji krzyża, obrzędzie Komunii świętej i procesji do grobu Pańskiego. Rano o godz. 8.00 wierni wraz z ks. bp. Wiesławem Meringiem odmówili Godzinę Czytań oraz Jutrznię.

Msza Wieczerzy Pańskiej we włocławskiej katedrze

2017-04-13

We włocławskiej Bazylice Katedralnej o godzinie 18.00 Mszą Wieczerzy Pańskiej biskup włocławski Wiesław Mering rozpoczął obchody Świętego Triduum Paschalnego – Chrystusa ukrzyżowanego, spoczywającego w grobie i zmartwychwstałego. Po homilii upamiętniając gest Jezusa wobec Apostołów, bp Mering obmył nogi dwunastu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego.

Bp Mering do kapłanów: odnówmy naszą pierwotną gorliwość

2017-04-13

„Kościół nie kieruje się duchem czasu. Powinien kierować się duchem Ewangelii, wiary i Tradycji” – mówił do 252 kapłanów zgromadzonych w Bazylice Katedralnej we Włocławku na Mszy Krzyżma ks. bp Wiesław Mering. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia złożone Bogu i Kościołowi w dniu święceń. Biskup Włocławski poświęcił olej chorych i konsekrował krzyżmo. Tradycyjnie do włocławskiej katedry przyjechali ministranci z całej diecezji, z którymi bp Mering spotkał się o godz. 9.30 wygłaszając do nich konferencję.