Wojciech Wencel w św. Wojciechu w Koninie

2017-02-28

W niedzielę, 26 lutego o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie sprawowana była msza św. w intencji Trzeźwości Narodu i w Rodzinach, której przewodniczył ks. Paweł Śmigiel diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Kaznodzieja, w nawiązaniu do niedzielnej Ewangelii, przywołał Chrystusowe pouczenie Kazania na Górze: „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Rzeczownik ma’mon oznacza w skrajnym znaczeniu zaślepienie zamknięcie człowieka w tym, co nietrwałe i przemijające. Alkoholizm jest takim zaślepieniem, które odrywa człowieka od Boga i od ludzi. Alkoholik chce poczuć się „lepiej”, natomiast Jezus Chrystus przyszedł do ludzi nie po to, aby poczuli się lepiej, ale by byli lepsi.

Rejonowe spotkania księży przed Wielkim Postem

2017-02-28

W dniach 27 i 28 lutego br. w diecezji włocławskiej miały miejsce rejonowe dni skupienia przed Wielkim Postem dla księży. Pierwszego dnia w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli oraz w parafii św. Maksymiliana w Koninie spotkaniom przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, zaś drugiego dnia w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku ks. bp Stanisław Gębicki. Tegoroczne zamyślenia wielkopostne wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Bp Mering na Wielki Post: nawrócenie stanowi samo serce chrześcijaństwa

2017-02-26

„Bez nawrócenia chrześcijaństwo nie jest możliwe, bez podjęcia obowiązku przemiany serca nie zrozumiemy też tak nam potrzebnego Bożego Miłosierdzia” – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w liście pasterskim na Wielki Post. Mówiąc o nawróceniu hierarcha podkreśla, że stanowi ono samo serce chrześcijaństwa.

Koło: spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży

2017-02-25

25 lutego br. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży, które poprowadził ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii Diecezjalnej i ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Podczas spotkania omówiono przygotowania do ŚDM Panama 2019 oraz do Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

Bp Mering o „Klątwie”: nie pierwszy raz katolicy w naszej Ojczyźnie zostali upokorzeni i zranieni

2017-02-24

„Nie pierwszy raz katolicy w naszej Ojczyźnie zostali upokorzeni i zranieni” – napisał w oświadczeniu będącym reakcją na wystawienie spektaklu „Klątwa” biskup włocławski Wiesław Mering. Podkreśla, że nie można udawać, że się nic nie stało i od wierzących wymaga się jasnego świadectwa.