DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Radziejów

Adres:

Parafia rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Franciszkańska 4

88-200 Radziejów

tel. 54 285 54 19, fax 54 285 54 16

www.franciszkanie-radziejow.pl

e-mail:radziejow@ofmconv.org.pl

woj. kujawsko-pomorskie

Historia

Jednym z ciekawych historycznie, a także jednym z najstarszych miast na Kujawach jest Radziejów. Historia tego miasta, oprócz znaczenia politycznego (jako miejsce sejmików dla województwa brzesko-kujawskiego i inowrocławskiego), to przede wszystkim historia klasztoru franciszkańskiego. Inicjatorem fundacji klasztoru był książę brzesko-kujawski, Władysław Łokietek.
Władysław Łokietek pomny życzliwości franciszkanów krakowskich, którzy ukryli go i ocalili mu życie podczas walki o tron małopolski, powziął myśl odwdzięczenia się zakonowi poprzez nową fundację. Wzrok jego padł na Radziejów leżący w jego księstwie. Fundację książęcą potwierdzono na kapitule prowincjalnej w Opolu 14 września 1298 r.
Jednakże toczone przez Łokietka wojny spowodowały, że wypełnienie postanowień co do realizacji fundacji radziejowskiej opóźniło się o ponad trzydzieści lat. Dopiero u kresu życia, po bitwie pod Płowcami, 27 września 1331 r., składając Bogu hołd za odniesione zwycięstwo, wzniósł w Radziejowie kościół Znalezienia Krzyża Świętego oraz klasztor i sprowadził tu z Krakowa Braci Mniejszych Konwentualnych.

Kult

Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy słynący licznymi łaskami jest czczony w radziejowskim kościele od 1898 roku. Obraz jest dziełem Feliksa Cichockiego, autora licznych przedstawień o tematyce religijnej. Po umieszczeniu obrazu w bocznym ołtarzu, ówczesny rektor kościoła, o. Bonifacy Żórawski udał się do Rzymu, aby u papieża Leona XIII uzyskać odpust. Odpust ten otrzymał 14 marca 1898 r. z zaznaczeniem, aby obchodzić go w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej. Od czasu sprowadzenia obrazu, wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, cieszy się niezrównaną czcią wiernych. Liczne świadectwa przekazywane ustnie i w formie pisemnej zawierają opisy wielu nadzwyczajnych łask, przypisywanych wstawiennictwu Maryi, a wyproszonych przed jej cudownym wizerunkiem.

14 września 2014 r, J.E. Ks. Bp Wiesław Mering kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie podniósł do rangi Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 12965011 -GOŚCI ONLINE: 60

projektowanie stron www