Zduńska Wola: koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

5 października 2020 r., ks. Sebastian Jankowski

Zduńska Wola: koncert z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W sobotni wieczór (3 października) w Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, odbył się galowy koncert, zatytułowany „Szumią jodły na gór szczycie”.

Organizatorami wydarzenia byli: ks. prał. Dariusz Kaliński - proboszcz miejscowej parafii oraz Jerzy Borucki - współwłaściciel firmy FORTUNA Sp. z o.o. Po powitaniu zgromadzonych i krótkim słowie księdza proboszcza, przybyli goście wysłuchali m.in. utworów z opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”.

Podczas koncertu wystąpiły gwiazdy polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska -śpiewaczka operowa i operetkowa, sopranistka; Andrzej Niemierowicz - wybitny baryton, solista Teatru Wielkiego w Łodzi, wykładowca Akademii Muzycznej, należący do czołówki polskich śpiewaków; Andrzej Jurkiewicz - dyrygent operowy i symfoniczny, w latach 1990-1991 dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, przez szereg lat kierownik muzyczny
i dyrygent orkiestr w Devon i Filadelfii; Bogusław Pikała - pianista, kameralista, pedagog oraz Kazimierz Kowalski  - polski śpiewak operowy, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny, prezenter radiowy i telewizyjny (który wcielił się w rolę prowadzącego, przywołującego postać św. Jana Pawła II, jako wielkiego miłośnika literatury oraz sztuki).

Przy wspominaniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nie mogło zabraknąć ukochanej pieśni papieża a „Barki”. Artyści wraz ze zgromadzonymi w świątyni, radośnie i z przejęciem zaśpiewali „O Panie to Ty na mnie spojrzałeś…”.

Niecodzienne wydarzenie zgromadziło w zduńskowolskiej bazylice sporą grupę miłośników muzyki operowej. Za każdy wykonany utwór słuchacze dziękowali artystom gromkimi brawami.

Po godzinnym koncercie chętni mogli nabyć płyty gwiazd Polskiej Opery Kameralnej oraz otrzymać autografy od artystów.