Watykan: bp Wętkowski sprawował Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II

21 października 2021 r., ks. AN

Watykan: bp Wętkowski sprawował Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II

W czwartkowy poranek 21 października bp Krzysztof Wętkowski sprawował w Bazylice św. Piotra na Watykanie przy grobie św. Jana Pawła II. Cotygodniową Mszę św. w języku polskim, koncelebrowali polscy biskupi, biorący udział w wizycie „ad limina Apostolorum”, papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski oraz kilkudziesięciu polskich księży. Jak zawsze, uczestniczyli w niej Polacy: mieszkańcy Rzymu, pielgrzymi i turyści.

Po Mszy św. biskup włocławski wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, biskupem bydgoskim Krzysztofem Włodarczykiem i towarzyszącymi im księżmi modlili się przy grobie św. Piotra przygotowując się duchowo do spotkania z papieżem Franciszkiem – Piotrem naszych czasów.

Mszy przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Guzdek, metropolita białostocki i administrator Apostolski Ordynariatu Polowego.

Niech dzisiejsza modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego przypomni nam, jak wiele może uczynić jeden człowiek, wolny od lęku i otwarty na działanie Ducha Świętego. Prośmy dla całego Kościoła o odwagę w podtrzymywaniu ognia wiary, nadziei i miłości, który rozpalił w nim Chrystus, Odkupiciel człowieka - zachęcał abp Józef Guzdek.

Przypomniał, że wzorem tego, w jaki sposób w zlaicyzowanym świecie żyć wiarą i świadczyć o Chrystusie, był św. Jan Paweł II, którego liturgiczne wspomnienie obchodzone będzie w piątek. "W krajach bloku wschodniego władza państwowa walczyła z wyznawcami Chrystusa i ograniczała ich prawa. Wszelki oznaki wiary miały zniknąć z przestrzeni publicznej. Na zachodzie Europy wielu chrześcijan było przekonanych o nieuchronności procesów laicyzacji. Wielu wiarę uznało za sprawę wyłącznie prywatną. Tzw. katolicy postępowi niczym nie chcieli wyróżniać się w zlaicyzowanym społeczeństwie. Na własne życzenie ewangeliczna sól zwietrzała, a światło przygasło" - mówił metropolita białostocki, podkreślając tym samym kontekst, w jakim rozpoczął się niosący nadzieję i przemianę świata pontyfikat Jan Paweł II, wraz ze znamiennym zawołaniem "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi".

"Niech dzisiejsza modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II Wielkiego przypomni nam, jak wiele może uczynić jeden człowiek, wolny od lęku i otwarty na działanie Ducha Świętego. Prośmy dla całego Kościoła o odwagę w podtrzymywaniu ognia wiary, nadziei i miłości, który rozpalił w nim Chrystus, Odkupiciel człowieka" - zachęcał.

episkopat.pl