Ustanowienie lektorów dekanatu sieradzkiego I oraz II

9 grudnia 2018 r., tekst i foto: ks. KM

Ustanowienie lektorów dekanatu sieradzkiego I oraz II

8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, 20 kandydatów z dekanatu sieradzkiego I i II otrzymało błogosławieństwo do posługi lektora w zgromadzeniu liturgicznym.

Młodzi mężczyźni z sieradzkich parafii przez cztery tygodnie przygotowali się do powierzonej im funkcji, poznając m.in. teologiczną głębię słowa Bożego, emisyjne podstawy wymowy i artykulacji, rozumienie czytanego tekstu oraz zagadnienia praktycznej posługi w zakrystii i prezbiterium. Opiekę nad kursem lektorskim sprawowali dekanalni duszpasterze służby liturgicznej: ks. Krzysztof Mętlewicz (dek. sieradzki I) oraz ks. Maciej Adamski (dek. sieradzki II).

Uroczystej Eucharystii o godz. 10:00 w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu przewodniczył ks. inf. Marian Bronikowski, wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego. Mszę Św. koncelebrował ks. Maciej Adamski, który wygłosił również okolicznościową homilię. Ks. Adamski w podjętym rozważaniu wskazał na istotę obchodów przeżywanej uroczystości maryjnej, podkreślając wyjątkowo rolę Matki Bożej w historii zbawienia. Homilista zaapelował także do lektorów, aby na wzór Maryi wiernie naśladowali Jej bezgraniczną miłość do Wcielonego Słowa Bożego.

Po homilii kandydaci otrzymali z rąk celebransa błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora oraz widoczny znak posługi: krzyż lektorski.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy uczestnicy Liturgii, zgodnie z miejscową tradycją, złożyli białe róże pod figurą Matki Bożej, usytuowaną na kościelnym dziedzińcu.