Tuliszków: obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II

18 października 2018 r., tekst: Anna Thiel; fofo: Ewa Skubiszewska

Tuliszków: obchody 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II

W Tuliszkowie, na Placu Wolności, nieopodal kościoła św. Wita stoi pomnik św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta. To tutaj, 16 października br., po uroczystej Mszy św. w parafialnej świątyni, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Nowak, zaprezentowany został program artystyczny przygotowany przez uczniów i absolwentów miejscowej szkoły podstawowej, pod kierunkiem Anny Thiel. Recytowane wiersze, pieśni wykonywane przez scholę oraz prezentacja multimedialna przypomniały najważniejsze wydarzenia z 27-letniego pontyfikatu Papieża Polaka.

Następnie głos zabrał Grzegorz Ciesielski, burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków. Przypomniał moment nadania Ojcu Świętemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętego Papieża.

Trwałą pamiątką tego spotkania pozostanie książka pt.: „Wielki pontyfikat św. Jana Pawła II”, którą z rąk ks. proboszcza Stanisława Nowaka otrzymał każdy uczestnik opisywanego wydarzenia. Warto zauważyć, że wśród licznie zgromadzonych widzów – mieszkańców Tuliszkowa i okolicznych miejscowości – nie brakowało osób pamiętających dzień 16 października 1978 r. oraz euforię, która ogarnęła cały kraj po ogłoszeniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tuliszkowskie uroczystości, które miały miejsce w 40 rocznicę tego wydarzenia, po raz kolejny uświadomiły wszystkim, jak ważną postacią dla Polski, Kościoła i świata był Jan Paweł II oraz jak wielki wywarł wpływ na kształtowanie świadomości, postaw życiowych i moralności. Dla dzieci i młodzieży była to także wiary i historii, w której same wzięły udział recytując i śpiewając.