Rejonowe konferencje katechetów przed Adwentem

28 listopada 2021 r., Ewelina Napierała

Rejonowe konferencje katechetów przed Adwentem

W dniach 26 i 27 listopada odbywały się rejonowe spotkania katechetów diecezji włocławskiej, tradycyjnie w Zduńskiej Woli, Włocławku i Koninie. Każde ze spotkań rozpoczęło się od części formacyjnej. Katecheci uczestniczyli we Mszy św., w czasie której homilię głosił ks. dr Jacek Buta, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego.

Po Eucharystii następowała część wykładowa, którą poprowadziła Magdalena Plucner, świecka misjonarka i ewangelizatorka, członek koszalińskiej Wspólnoty św. Pawła, koordynator licznych projektów ewangelizacyjnych, autorka książek, z wykształcenia teolog i muzyk.

Rozpoczęła ona swoje wystąpienie od świadectwa swojego nawrócenia. Odkryła, że dopiero wtedy, gdy ma się osobiste doświadczenie wiary, można je ofiarować drugiej osobie. To stało się początkiem jej posługi ewangelizacyjnej.

W dalszej części prelegentka opowiadała o trudnościach w pracy katechetycznej. Sporo czasu zajęło jej uświadomienie sobie, że zapał i wielka kreatywność katechety w przygotowaniu zajęć to za mało. Ciekawe lekcje i zainteresowanie uczniów tematem katechezy nie przekładały się na ich życie religijne. Wychowankowie bardziej niż przekazu wiedzy potrzebowali przekazu doświadczenia Boga, ponieważ sami często w ogóle Go nie mieli.

Misjonarka odwołała się też do doświadczenia katechetów obecnych na spotkaniu, którzy mają podobne obserwacje w kontakcie ze swoimi uczniami. Współczesne dzieci i młodzież żyją w świecie nieprzyjaznym Bogu, dlatego pierwszym krokiem w pracy z nimi powinno być doprowadzenie do osobistego doświadczenia Boga, a następnie odpowiednie ukierunkowanie, by rozwijały swoją wiarę. Może w tym pomóc np. zmiana form modlitwy, żeby wzbudzić u wychowanków głód spotkania z Bogiem (tak było w przypadku pani Magdaleny).

W dalszej części konferencji przedstawiła profil działalności założonej przez siebie Akademii Rozwoju Talentów – szkoły kształcącej ewangelizatorów, liderów i muzyków uwielbienia. Akademia organizuje m.in. kursy formacyjne dla kobiet, mężczyzn i małżonków, warsztaty uwielbienia czy kursy modlitwy. Przygotowuje też do posługi ewangelizacyjnej i charyzmatycznej.

Na zakończenie wystąpienia prelegentka zaprezentowała swoją najnowszą książkę „Katechizm dla (nie)śmiertelników cz. 1” - pierwszą z kilkutomowego cyklu, które mają pomóc katolikowi poznać i zrozumieć całą naukę Kościoła zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Pierwszy tom opisuje i wyjaśnia 365 początkowych punktów Katechizmu. Celem publikacji jest poprowadzenie czytelników do rozważenia nauki Kościoła i wypełnienia zadań zaproponowanych przez autorkę do każdego z punktów Dokumentu.

Katecheci obecni na spotkaniu otrzymali tę publikację, a także mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami pracy z młodzieżą w kontekście omawianych na konferencji zagadnień.