Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników w sanktuarium św. Józefa

28 listopada 2021 r., ks. JB

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników w sanktuarium św. Józefa

Pierwsze godziny Adwentu to w sanktuarium św. Józefa we Włocławku, to nie tylko początek nowego okresu liturgicznego, ale także nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Solidarności Robotników, przedstawiający Czarną Madonnę na tle polskiej flagi, na której wypisane są lata zrywów robotniczych w Polsce oraz data wybuchu stanu wojennego. Niezwykłemu wizerunkowi Maryi towarzyszą kopia Krzyża Nowohuckiego i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona i kapelana NSZZ „Solidarność”, który związanego niewątpliwie z Włocławkiem. Nawiedzenie symboli potrwa do 4 grudnia.

W niedzielę, 28 listopada, o godzinie 12.00 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Oddział Włocławek oraz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Anwilu S.A.

Janusz Dębczyński, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” przybliżył zgromadzonym w świątyni wiernym wymowę znaków peregrynacyjnych, które dotarły do parafii św. Józefa. Nawiązał również do ciekawej historii miejscowej parafii, która od lat jest związana z Solidarnością: w stanie wojennym sprawowane były tu Msze Święte za Ojczyznę, odbywały się Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Pamiątką tamtych czasów jest także znajdujący się w parafii symbol Trzech Krzyży Gdańskich umiejscowiony obok Ołtarza Miłosierdzia.

Tego dnia, podczas Mszy św. z udziałem dzieci, pobłogosławione zostały także wieńce adwentowe własnoręcznie wykonane przez dzieci, młodzież i dorosłych parafii. Fotografie wieńców biorących udział w konkursie zamieszczone są na facebooku parafii. Do soboty, 4 grudnia, wszyscy internauci mogą oddawać głosy na najładniejszy wieniec.

Fotorelacja: https://swjozef.eu/galeria-zdjec/rok-2021/obraz-mb-solidarnoci-robotnikow-w-naszej-parafii.html