Msza św. trzeźwościowa i recital Tomka Kamińskiego w kościele św. Wojciecha w Koninie (zapowiedź)

22 listopada 2021 r.

W ostatnią niedzielę miesiąca, 28 listopada, o godz. 18.00 w kościele św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana będzie Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, a także w intencji zdrowia i o potrzebne łaski dla ks. Pawła Śmigla.

Po Eucharystii w „Recitalu zaplątanym w listopad” wystąpi znany i lubiany Tomek Kamiński.

Zaproszony przez organizatorów gość projektu „Trzeźwienie przez kulturę” to wokalista, skrzypek, autor tekstów, przedstawiciel stylu muzycznego określanego jako piosenka autorska. Wraz z zespołem złożonym ze znakomitych muzyków jazzowych regularnie koncertuje i tworzy muzykę z przesłaniem.

Współtwórca toruńskiego zespołu Nocna Zmiana Bluesa, w którym przez 15 lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach, jednocześnie tworzy muzykę ilustracyjną do filmu i teatru. Nagrywał płyty i grał z wieloma gwiazdami muzyki bluesowej, takimi jak: B.B. King, Blues Brothers Band, Louisiana Red, Charlie Musselwhite.

Po kilkunastu latach pracy w Nocnej Zmianie Bluesa, Tomek opuścił zespół by rozpocząć solową, autorską karierę. Była to decyzja trudna, ale – jak mówi sam artysta – jedyna możliwa, aby pozostać w zgodzie z samym sobą tym, co się czuje i myśli.

Jego pierwsze dwie płyty – „Małe miłości” i „Anioły do mnie wysyłaj” – stały się prawdziwymi przebojami rynku muzycznego! Utwór „Ty tylko mnie poprowadź” śpiewały schole, zespoły oazowe, soliści i chóry… Po tym niewątpliwym sukcesie rynkowym przyszedł czas na płytę autorską „Jaśmin”, która w warstwie muzycznej była powrotem do klasycznego brzmienia skrzypiec, gitary akustycznej oraz kontrabasu, natomiast teksty jak zwykle opowiadały o miłościach Tomka: tych ziemskich i tych Niebieskich.

W 2007 roku Tomasz Kamiński napisał słowa i muzykę do koncertu zatytułowanego Muzyczne listy do Młodych, podczas którego zaśpiewał swoje pieśni z Grażyną Łobaszewską przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej i chóru. Kolejna płyta to „Jeszua Ben Adonai”, a w 25 rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki Kamiński z zaprzyjaźnionymi wykonawcamisceny chrześcijańskiej wydaje płytę „Dobro nieskończone”, poświęconą osobie ks. Jerzego.

Tomasz Kamiński reprezentował polską scenę muzyczną podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto, gdzie wystąpił dla około miliona młodych pielgrzymów z całego świata. Śpiewał również na festiwalu „Mahutny Boża” w Mohylewie (Białoruś) oraz w Schio we Włoszech, koncertował także w USA i w Kanadzie. Tomek gra bardzo wiele koncertów i wszędzie przyjmowany jest ogromnym entuzjazmem!

Do Konina przyjedzie z „Recitalem zaplatanym w listopad”, podczas którego usłyszymy zarówno jego stare i nowe kompozycje, które oplecie w jesienne, nostalgiczne nuty.

Koncert współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Organizatorami są proboszcz parafii św. Wojciecha, tygodnik „Adalbertus” i duszpasterstwo trzeźwości diecezji włocławskiej.

Anna Wysocka