Ks. bp Mering: św. Jan Paweł II przypomniał nam czym jest chrześcijaństwo i wiara w Jezusa

17 maja 2020 r., tekst: dk. ŁK; foto gosc.pl

Św. Jan Paweł II „przypomniał nam czym jest chrześcijaństwo, czym jest wiara w Jezusa, co oznacza noszenie dumnego imienia chrześcijanina w naszych czasach” – mówił ks. bp Mering podczas Mszy dziękczynnej za życie i pontyfikat papieża Polaka. Choć ograniczenia pandemiczne zakłócają plany pielgrzymek i celebracji, to włocławscy diecezjanie uczcili modlitwą dar „największego z rodu Polaków”, łącząc się na wspólnej modlitwie. W przeddzień setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Biskup Włocławski przewodniczył Eucharystii w bazylice katedralnej, którą koncelebrowali duchowni Biskupiego Miasta.

Ordynariusz Włocławski w homilii zachęcał zgromadzonych do szczególnego dziękczynienia Bogu w tych dniach. „Ten dzień zupełnie szczególnego znaczenia nabiera w naszym województwie […] To jest nasz patron. Patron województwa, którego jesteśmy częścią” –  mówił bp Mering. Hierarcha podkreślił, że zewnętrzne akty miłości ojczyzny, powinny być obrazem tego, co znajduje się w sercu człowieka – „żeby to nie było zewnętrzne obchodzenie święta patrona województwa, ale żeby to zmieniało coś w nas”. Homilista wskazał na świadectwo Papieża, który za każdym razem, gdy przybywał do Ojczyzny, dawał wyraz ogromnej do niej miłości.

Biskup Włocławski przypomniał o wielkiej spuściźnie doktrynalnej, którą św. Jan Paweł II ofiarował Kościołowi. Hierarcha podkreślił, że Papież niestrudzenie strzegł depozytu wiary i Tradycji Kościoła przed błędami, oraz promował autentyczną doktrynę teologiczną, moralną i duchową. Był nauczycielem, który „nie chciał w niczym zmienić prawd, które przyjął Kościół, i którymi żyje Kościół”. Przywołując pierwszą papieską encyklikę – „Redemptor hominis” (04.03.1979), hierarcha zauważył, że Chrystus ma być centrum życia wierzących –  w Nim mamy kochać, pracować, troszczyć się o innych, dbać o wszystkie ludzkie sprawy. „Wiedział, że jeżeli On nie będzie centrum, to nasza wiara stanie się fałszywa – ona nikogo nie pociągnie, nikogo do siebie nie przekona” – powiedział bp Mering.

Nawiązując do podróży apostolskich, Biskup Włocławski zwrócił uwagę na misyjny zapał Papieża Polaka. „Jeździł po całym świecie i wypełniał dokładnie to, co jest obowiązkiem każdego chrześcijanina, każdego księdza, każdego biskupa i każdego papieża – umacniać braci w wierze” – mówił hierarcha.

„Otwórzcie, otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – Pasterz Diecezji przypomniał słowa, które w chwili wstąpienia na tron Piotrowy wypowiedział Święty Papież. Homilista zaznaczył, że to wezwanie każdy wierzący powinien przyjąć. „Jan Paweł II – nasz wielki święty rodak – został nam dany dla refleksji, dla zmiany, dla uświadomienia sobie jaki jest wzorzec chrześcijańskiego życia – dzisiaj i zawsze” – wskazał Biskup Włocławski. Hierarcha zaapelował do zgromadzonych, by „największy z rodu Polaków” wciąż pozostawał świadkiem wiary i w tej wierze był przewodnikiem. „Dziękujemy mu za jego patronat nad naszą ojczyzną, za jego patronat nad naszym województwem, za jego patronat nad naszym miastem. Prosimy, żeby przynajmniej nam – uczniom Jezusa Chrystusa – dzięki jego pomocy i wstawiennictwu udało się lepiej realizować to, czego chciał od nas Jezus Chrystus” – zakończył bp Mering.

Chór klerycki pod kierunkiem ks. prał. Józefa Nowaka zaśpiewał m.in. pieśń poświęconą Janowi Pawłowi II – „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham”. Eucharystię zakończył śpiew starożytnego hymnu na cześć Trójcy Najświętszej – „Święty Boże”.

Podczas uroczystości w użyciu były papieskie pamiątki związane z bazyliką katedralną. Te wyjątkowe dary-relikwie, to: ornat, w którym papież sprawował Eucharystię podczas wizyty we Włocławku (07.06.1991) oraz kielich mszalny, który ofiarował diecezji włocławskiej.