Konin: XI Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” (zaproszenie)

22 października 2018 r., Anna Wysocka, tygodnik „Adalbertus”

Konin: XI Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…” (zaproszenie)

Parafia św. Wojciecha w Koninie zaprasza na XI Tryptyk zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”, który w tym roku odbędzie się 2, 3 i 4 listopada. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który zapłonie 2 listopada, dokładnie w Dzień zaduszny!

W piątkowy wieczór konińska publiczność weźmie udział w koncercie Adama Struga, śpiewaka i instrumentalisty, autora piosenek, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, pomysłodawcy zespołu Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Jego wykonanie modlitwy „Klęcząc w Ogrójcu” podczas ŚDM w Krakowie przeszło już do historii. Requiem Polskie, Pieśń o Bożym umęczeniu, Polskie pieśni religijne, Requiem ludowe to muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza” – wyznaje Adam Strug. Na Tryptyku śpiewakowi na lirze korbowej akompaniować będzie Hipolit Woźniak. Adam Strug, dokładnie 2 listopada, czyli w Dzień zaduszny, wspólnie z publicznością, wykona pieśni o śmierci. Piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury.

W sobotę wiersze autora „Hymnu papieskiego” Krzysztofa Cezarego Buszmana zaśpiewa zespól „U Studni”, który składa się z byłych muzyków „Starego Dobrego Małżeństwa”. Będzie to premierowe wykonanie utworów poety, którego wiersze są jedną, wielką pochwałą Stwórcy! Sobotni koncert ofiarowany jest tym, którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami.

Finałowy, niedzielny wieczór będzie dziękczynieniem za Pontyfikat Wolności św. Jana Pawła II ! Utwory ze znanej płyty „Miłość mi wszystko wyjaśniła” zaśpiewa i zagra Lubelska Federacja Bardów, która 18 lat temu pochyliła się nad tekstami Karola Wojtyły pisząc do nich piękną muzykę!

Koncerty odbędą się w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu, wstęp wolny!

Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering oraz Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy z KDK. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.