Konin: wielkopostna Msza św. w intencji trzeźwości i koncert górali w parafii św. Wojciechu

21 marca 2022 r.

W niedzielę, 27 marca, o godz. 18.00, sprawowana będzie Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert pt. „Pieśni Górali na Wielki Post” w wykonaniu Folk Kapeli „Góralska Hora” ze Szczyrku.

Zespół „Góralska Hora” jest folk kapelą muzyczną tworzoną przez muzyków pochodzących z polskich gór oraz ze Słowacji. Instrumentarium, jakim posługuje się zespół to: skrzypce, cymbały węgierskie, altówka, kontrabas, akordeon. Zespół sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.

„Góralska Hora” hołduje przede wszystkim rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym brzmieniu, ale z przyjemnością prezentuje też skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami: słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi, cygańskimi czy żydowskimi. W repertuarze ma również utwory Maryjne, a także poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Nie obce jest jej kunsztowne wykonanie własnych aranżacji muzycznych, o czym mogli się przekonać również koninianie. Na projekt „Trzeźwienie przez kulturę”, kapela tym razem przywiezie pieśni góralskie, wykonywane w czasie Wielkiego Postu.

Koncert może odbyć się dzięki współfinansowaniu przez miasto Konin i parafię św. Wojciecha przy współpracy z KDK. Wstęp wolny.

Anna Wysocka