Konin: Msza św. w intencji trzeźwości i koncert muzyki kameralnej (zaproszenie)


19 kwietnia 2022 r., Anna Wysocka

Konin: Msza św. w intencji trzeźwości i koncert muzyki kameralnej (zaproszenie)

W najbliższą niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 18.00, w kościele św. Wojciecha sprawowana będzie Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Śmigiel. Po Eucharystii organizatorzy projektu „Trzeźwienie przez kulturę” zapraszają na koncert muzyki kameralnej. Na klawikordzie zagra wirtuoz tego instrumentu Maria Erdman. Koncert odbędzie się w auli pod plebanią. Wstęp wolny.
 
Klawikordzistka i organistka Maria Erdman występuje na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Szczególną uwagę poświęca muzyce dawnej i muzyce doby romantyzmu. Ukończyła studia muzyczne na dwóch wydziałach Akademii Muzycznej w Warszawie – Teorii Muzyki i Organów oraz podyplomowe studia w zakresie gry na klawikordzie i organach w Conservatorium van Amsterdam. Pobierała lekcje klawesynu, brała udział w kursach mistrzowskich z zakresu gry i improwizacji organowej.
 
W 2006 roku nakładem wydawnictwa Acte Prealable ukazał się jej debiutancki trzypłytowy album z rejestracją utworów zebranych z kancjonału sióstr klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. Jest pierwszym powstałym w Polsce nagraniem na klawikordzie. Maria Erdman uczy gry na klawikordzie w Akademii Muzycznej w Krakowie i Poznaniu, jest wybitnym i szanowanym znawcą tego instrumentu.
 
Repertuar, jaki zaproponuje Maria Erdmann, skutecznie nakłoni widownię do skupienia. Artystka, znana jest bowiem nie tylko z kunsztu wykonawczego, ale i zainteresowań muzyką tradycyjną. Takie badania owocują zwykle pięknem wynikającym z
 
W najbliższą niedzielę zagra na jednym z najstarszych strunowych instrumentów klawiszowych, wywodzących się ze średniowiecznego monochordu – klawikordzie. Klawikord nie był instrumentem szarpanym, tak jak klawesyn, ani uderzanym jak fortepian. Dźwięk powstawał, gdy tangenty (języczki) wprawiały struny w wibracje. Cały mechanizm grający wraz z klawiaturą znajdują się wewnątrz płaskiej prostopadłej skrzynki, która jest zwykle bardzo bogato udekorowana.
 
Ponieważ klawikord charakteryzował się unikatowymi cechami ekspresyjnymi, przez pewien czas był godnym rywalem fortepianu. Jakość dźwięku klawikordu była jednak bardzo delikatna, dlatego kompozytorzy wykorzystywali go głównie do gry solowej lub jako akompaniament dla głosu czy fletu. O ile jednak drugą połowę XVIII wieku można nawet nazwać złotą erą klawikordu, o tyle w wieku XIX rolę najpopularniejszego instrumentu klawiszowego przejął fortepian. Ale o tych ciekawostkach i tajemnicach tego niezwykłego instrumentu opowie podczas koncertu muzyki kameralnej najwybitniejsza klawikordzistka w Polsce – Maria Erdman.
 
Przypominamy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę” współfinansowany jest przez Miasto Konin i parafię św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.