Kalisz: Włocławscy kapłani uczestniczyli w obchodach 73. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau


30 kwietnia 2018 r., tekst i zdjecia: ks. Julian Głowacki

Kalisz: Włocławscy kapłani uczestniczyli w obchodach 73. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu obchodzono 30 kwietnia 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (29 kwietnia 1945).  Księża więźniowie niemieckiego obozu, wiedząc o planowanej przez Niemców likwidacji obozu i eksterminacji wszystkich więźniów, rozpoczęli nowennę do św. Józefa, którą zakończyli aktem zawierzenia oraz obietnicą, że jeśli powrócą do Ojczyzny to co roku będą pielgrzymować dziękczynnie do św. Józefa Kaliskiego. Na kilka godzin przed planowaną przez hitlerowców całkowitą likwidacją obozu koncentracyjnego zostają przypadkowo odnalezieni, a w zasadzie cudownie ocaleni przez niewielki oddział żołnierzy amerykańskich.
 
Punktem kulminacyjnym tegorocznych uroczystości była Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. W homilii, przywołując charakterystyczne cechy polskiego kapłana, zachęcał on do naśladowania heroizmu, wierności i zawierzenia, które charakteryzowały księży – więźniów obozu w Dachau. Przywołał również wydarzenia z września ubiegłego roku, kiedy to biskup senior włocławski Bronisław Dembowski mógł wreszcie pomodlić się przy grobie swojej matki Henryki Dembowskiej, więźniarki KL Ravensbrück, której prochy zostały odnalezione na cmentarzu komunalnym przy Friedhofsweg 2. Niestety urna z prochami Małgorzaty Dembowskiej – siostry biskupa nie zostały jeszcze odnalezione.
 
Ponowienia aktu zawierzenia z 1945 r., w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego dokonał ks. Tadeusz Kosecki z Gdyni, były więzień obozu w Stutthofie.
 
Z pielgrzymką do Narodowego Sanktuarium św. Józefa  w Kaliszu udali się młodzi kapłani włocławscy, którzy wraz z ks. prał. Tomaszem Michalskim odbywali swoje cykliczne spotkanie formacyjne. Odwiedzili oni również Kaplicę „Męczeństwa i Wdzięczności” wybudowaną w 25. rocznicę cudownego ocalenia i poświęconą przez Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który święcenia prezbiteratu przyjął w katedrze włocławskiej. W podziemnej Izbie Pamięci obejrzeli również zgromadzone pamiątki byłych więźniów obozu w Dachau.
 
Przed Eucharystią zgromadzeni pielgrzymi wysłuchali konferencji w 70. rocznicę pierwszej pielgrzymki księży byłych więźniów obozu w Dachau, którą przygotowali ks. dr Sławomir Kęszka i s. Ruth Kawa. Uroczystej Mszy Świętej sprawowanej 18 kwietnia 1948 r. na placu św. Józefa w Kaliszu przewodniczył biskup włocławski Karol Radoński, a homilię wygłosił biskup pomocniczy włocławski Franciszek Korszyński (były więzień obozu w Dachau).
 
W uroczystości uczestniczył także Eugeniusz Bądzyński, były więzień obozu w Dachau.  Z diecezji włocławskiej, oprócz księży z roczników święceń 2011-2016, uczestniczyli w uroczystościach także ks. inf. prof. Krzysztof Konecki, ks. prał. prof. Ireneusz Werbiński, ks. prał. Stanisław Waszczyński oraz ks. kan. Jerzy Etynkowski.