Czas mocy i łaski w parafii św. Barbary w Turku

20 czerwca 2018 r., tekst: ks. Łukasz Przelazły; foto: ks. Dawid Drapała i Norbert Lament

Czas mocy i łaski w parafii św. Barbary w Turku

W dniach 18-19 czerwca br. w parafii św. Barbary w Turku miało miejsce nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z groty objawień na górze Gargano. To niewątpliwie niezwykłe wydarzenie dla wspólnoty parafialnej w Turku rozpoczęło się przed pomnikiem św. Jana Pawła II, a uroczystego wprowadzenia dokonali ks. kan. Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz oraz ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Uroczystości peregrynacji figury Anielskiego Posłańca rozpoczęły się kilkanaście minut po godzinie 18.00, kiedy to w asyście druhów strażaków, syren strażackich i bijących dzwonów przywieziono figurę z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Na placu przed świątynią policjanci, którym patronuje św. Michał Archanioł, w asyście Rycerzy Kolumba, ministrantów, przybyłych pocztów sztandarowych i bardzo licznie zgromadzonych wiernych wnieśli figurę do świątyni, gdzie ks. kan. Frankowski nałożył koronę i powitał św. Michała Archanioła podkreślając, że jest niezwykłym gościem, który przybył do miejscowej świątyni, a całość uroczystości wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Niedzielne homilie poprzedzające czas nawiedzenia oraz w dni peregrynacji wygłosił ojciec Kamil Kędzior ze zgromadzenia michalitów. W homilii wprowadzenia kaznodzieja nawiązywał do naszej walki ze złem. Powiedział, że „zło trzeba dobrem zwyciężać i nie można dać się zwyciężyć złu – to znaczy czyń dobrze, mów dobrze i staraj się myśleć dobrze o wszystkich […] Któż jest silniejszy od Boga samego?! Któż jak Bóg! Dlatego postawa zwyciężania dobrem jest możliwa […] Dobro, które dzieje się wokół nas wydaje się być takie zwyczajne, że nie warto o nim pisać i mówić w dziennikach. Zło natomiast wydaje się być ważniejsze i godniejsze uwagi. Dlatego św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce!”

Na zakończenie Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie figury św. Michała Archanioła swoją wdzięczność za zaproszenie, możliwość przewodniczenia Eucharystii i uczestnictwo w tak pięknym duchowym wydarzeniu pod kierunkiem ks. kan. Frankowskiego wyraził ks. prał. Niemira.

Po Mszy św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz Apel Jasnogórski. Natomiast następnego dnia kolejny etap peregrynacji rozpoczął się o godz. 7.30 koronką do św. Michała Archanioła, o godz. 10:00 miała miejsce Eucharystia w intencji chorych z nałożeniem rąk, a o godz. 17.00 Msza św. na zakończenie peregrynacji, której przewodniczył ks. kan. Mirosław Frankowski. Ks. Proboszcz zawierzył również całą wspólnotę parafialną opiece św. Michała Archanioła.

Wart podkreślenia jest fakt, że dzięki staraniom ks. Mirosława Frankowskiego od lipca 2013 roku przed świątynią św. Barbary stoi figura św. Michała Archanioła, patrona policji, której kapelanem jest proboszcz miejscowej parafii.