Bp Mering w Brdowie: Uczmy się od Jezusa pochylania się nad ludźmi potrzebującymi


12 lutego 2018 r., zdjęcia: ks. Julian Głowacki

Bp Mering w Brdowie: Uczmy się od Jezusa pochylania się nad ludźmi potrzebującymi

12 lutego br. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, miały miejsce diecezjalne obchody XXVI Światowego Dnia Chorego. Na Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, zgromadzili się prezbiterzy – m.in.: ks. Tomasz Bartczak, kapłan diecezji włocławskiej pracujący w Kazachstanie, ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego, ks. Paweł Zalewski, diecezjalny duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych – oraz licznie zgromadzeni wierni z różnych zakątków diecezji oraz spoza jej granic.
 
Witając wszystkich, o. Waldemar Pastusiak OSPPE, proboszcz brdowskiej parafii, podkreślił, że „dziś w tym sanktuarium, przy Matce Bożej Zwycięskiej, zgromadziła się najcenniejsza cząstka Kościoła: starsi, chorzy, cierpiący wraz ze swoim Pasterzem i Ojcem”.
 
W homilii Biskup Włocławski zwrócił uwagę na trzy wartości, które są bardzo ważne dla każdego chorego człowieka: obecność, modlitwa i empatia.
 
„Nie ma lepszego sposobu okazywania sobie czułości, serdeczności, dobrego współczucia budującego wspólnotę, jak właśnie obecność. Nie zastąpi jej najlepsze lekarstwo. (…) Czasem obecność bez słów jest ważniejsza niż to wszystko, co chcemy człowiekowi choremu powiedzieć” - mówił Ksiądz Biskup, podając jako wzór takiej postawy św. Jana Pawła II. „Dziś te gesty powtarza Ojciec Święty Franciszek, pochylając się, okazując serce i będąc z ludźmi” - kontynuował hierarcha.
 
Nawiązując do wartości modlitwy w życiu człowieka, podkreślił, że każdy, kto rozumie istotę modlitwy, wie, że jest to „nie tylko bombardowanie słowami Pana Boga, (…) ale pamięć. A pamięć jest odmianą czułości i serdeczności”, której każdy człowiek pragnie i potrzebuje. Ksiądz Biskup zachęcał, abyśmy za przykładem apostołów prosili Pana Jezusa: „Naucz nas modlić się”.
 
Zatrzymując się zaś przy postawie empatii, stwierdził, że jest to „wartość, na którą szczególnie czeka człowiek chory. (…) Ileż razy zdarza się, że ludzie mówią po śmierci kogoś kochanego: »Nie umiałem dostatecznie często okazywać mu serca«”. Wyjaśnił jednocześnie, że nasza miłość jest ograniczona ludzkimi brakami i słabościami, dlatego trzeba nam zawsze uczyć się od Jezusa, który kochał każdego i aż do końca. „Jeżeli zbliżamy się do Boga, to właśnie po to, żeby nauczyć się od Jego Syna odnoszenia do ludzi potrzebujących” - zakończył Ksiądz Biskup.
 
Po homilii starsi i chorzy obecni w świątyni mieli możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia.
 
Dziękując Pasterzowi Diecezji i wszystkim modlącym się na Eucharystii, o. Pastusiak ukazał związek między miejscem spotkania, a jego uczestnikami. „Człowiek chory, to człowiek walczący. (…) Dlatego Zwycięska Pani staje się dzisiaj wspomożeniem naszych słabości, abyśmy zwycięsko wychodzili z wszelkich prób i przeciwności, które przychodzą na nas” - mówił Ojciec Proboszcz.
 
W słowie przed błogosławieństwem, Pasterz Kościoła Włocławskiego zachęcał wszystkich do modlitwy w intencji Ojczyzny, przypominając, że każdy człowiek ma takie same zobowiązania wobec swojego kraju jak wobec rodziny.
 
Uroczystości transmitowane były przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.