Bp Mering podczas Liturgii Godzin: Panie, uczyń nas gotowymi na spotkanie z Tobą


30 marca 2018 r., tekst i zdjęcia: ks. Andrzej Tomalak

Bp Mering podczas Liturgii Godzin: Panie, uczyń nas gotowymi na spotkanie z Tobą

Tradycyjnie już w Wielki Piątek, o godz. 8.00  w bazylice katedralnej sprawowana była liturgia godzin, której przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Mering. Wraz z Pasterzem Diecezji na modlitwie Kościoła zgromadzili się: ks. bp Stanisław Gębicki, ks. bp Bronisław Dembowski, Kapituła Katedralna, prezbiterzy Włocławka i okolic, alumni, siostry zakonne oraz wierni świeccy.
 
Modlitwa na rozpoczęcie dnia – Jutrznia połączona z Godziną Czytań – wprowadziła w klimat Wielkiego Piątku, kiedy to rozważamy Mękę, Śmierć i Pogrzeb Zbawiciela. Autor Listu do Hebrajczyków, którego fragment został odczytany, przypomniał znaczenie krwi w Starym i Nowym Przymierzu: „Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała, to o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu” (Hbr 9,13-14).
 
Podobnie fragment katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma, gdzie czytamy: „Czyż krew nierozumnego zwierzęcia może ocalić człowieka, istotę rozumną? Owszem, może, lecz nie dlatego, że jest to krew, ale dlatego, że jest ona obrazem krwi Zbawiciela”. W dalszej części swojego rozważania Święty Biskup wyjaśnia znaczenie krwi i wody, która wypłynęła z boku Zbawiciela: „Woda i krew są obrazem chrztu i Eucharystii. Z tych dwóch sakramentów bierze swój początek Kościół «przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym», to znaczy przez chrzest i Eucharystię, które wywodzą się z boku Zbawiciela”.
 
W krótkim słowie skierowanym do wiernych obecnych w katedrze, Biskup Włocławski, zachęcił do refleksji nad Obliczem z Manoppello. Nie zabrakło też odwołań do głębokich świadectw osób, które widziały to wyjątkowe odbicie umęczonej twarzy Jezusa. Kard. Meisner po swojej pierwszej wizycie w Manoppello, powiedział: „Widziałem wiele obrazów, ale o tym mogę powiedzieć, że to było spotkanie”. Natomiast Benedykt XVI mówił, że „ono zmienia serce i życie, jeśli tylko zostanie umiłowane i przyjęte”. „Dziś, kiedy wspominamy pamiątkę Męki i Śmierci Twojej, Panie, prosimy, żebyś nas uczynił pielgrzymami gotowymi na spotkanie ostatniego dnia, kiedy naprawdę Ciebie zobaczymy twarzą w Twarz” zakończył Ksiądz Biskup.