Bp Mering o akcji „Polska pod krzyżem”: musimy zacząć od nawracania własnych serc


28 sierpnia 2019 r., tvp.infp

Bp Mering o akcji „Polska pod krzyżem”: musimy zacząć od nawracania własnych serc

„Jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do polepszenia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc; potrzeba nam do tego siły, która bije z krzyża” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering, nawiązując do akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem”.
 
14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się akcja modlitewna „Polska pod krzyżem”.
 
Główne uroczystości zaplanowane są na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka, ale każdy będzie mógł włączyć się do akcji w swoim miejscu zamieszkania – przy krzyżu misyjnym, przydrożnym czy kapliczce.
 
Wydarzenie organizuje diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”.
 
Bp Mering na konferencji prasowej podkreślił, że „krzyż to jest symbol najbardziej chrześcijański, jaki można sobie wyobrazić”.
 
Stat crux dum volvitur mundus („krzyż stoi, przy całej zmienności świata”). Rozmaici ludzie, rozmaite poglądy, rozmaite sposoby myślenia, ale jeżeli chce się zrozumieć chrześcijaństwo to trzeba stanąć pod krzyżem – powiedz Dlatego – jak dodał – organizatorzy „Wielkiej pokuty” i „Różańca do granic” zorganizowali akcję „zatrzymania Polski pod krzyżem”.
 
„Dlaczego pod krzyżem? Żeby od tego krzyża nie odchodziła, żeby zdawała sobie sprawę, że jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do polepszenia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc” – powiedział bp Mering.
 
„Kto nawraca swoje serce, nawraca świat. Potrzeba nam do tego mocy, przypomnienia i siły, która bije z krzyża. Taki jest zasadniczy przekaz tej uroczystości, na którą z organizatorami państwa zapraszam” – dodał.
 
Organizatorzy liczą, że w spotkaniu pod krzyżem na lotnisku w Kruszynie weźmie udział kilkaset tysięcy wiernych, a w całej Polsce włączy się w nią nawet milion osób. W tym miejscu k. Włocławka 7 czerwca 1991 r. podczas mszy świętej homilię wygłosił papież Jan Paweł II.