Bp Mering na Świętym Krzyżu: uwielbienie Krzyża, to uwielbienie Miłości, którą Bóg darzy człowieka

9 września 2019 r., tekst i foto: ks. MSz

W niedzielę, 8 września br., w świętokrzyskim sanktuarium Pasterz Diecezji Włocławskiej zainaugurował tygodniowe obchody odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

W homilii bp Mering przypomniał rolę Chrystusowego Krzyża w życiu wierzących i wezwał licznie zgromadzonych pielgrzymów do obrony świętych znaków chrześcijaństwa, które są w ostatnim czasie szczególnie znieważane. „Krzyż Jezusa to znak Miłości Boga ku człowiekowi, znak Nadziei, która pomaga przetrwać nawet największe cierpienie; to znak naszej wiary w Chrystusa, który umarł, abyśmy mogli być prawdziwie dziećmi Bożymi!” - mówił kaznodzieja.

Po Komunii Świętej Główny Celebrans pobłogosławił Krzyż wraz z tablicą upamiętniającą pierwszych przesiedleńców wywiezionych z Polski na Sybir, który zostanie wysłany do parafii Wierszyna w obwodzie Irkuckim (dla tej wspólnoty Ksiądz Biskup ofiarował wcześniej ornat i kielich oraz poświęcił obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie).

Przed błogosławieństwem gospodarze miejsca, wyrażając wdzięczność Biskupowi Włocławskiemu za przyjęcie zaproszenia, złożyli w darze haft przedstawiający relikwie Krzyża Świętego.

W słowie podziękowania i podsumowania bp Mering zwrócił uwagę na liczne znaki towarzyszące świętokrzyskiemu odpustowi, które świadczą o łączności diecezji włocławskiej i najstarszego polskiego sanktuarium. Wymienił tu zwłaszcza noszony przez siebie pektorał podarowany przez ks. kardynała  Stefana Wyszyńskiego, dary dla parafii Wierszyna oraz obecność dwóch prezbiterów związanych z Włocławkiem: ks. kanonika Henryka Kruszewskiego OMI i ks. Henryka Kality.

Na zakończenie hierarcha udzielił błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego, które wszyscy zgromadzeni mogli uczcić przez ucałowanie.