Bp Mering na Kongresie Różańcowym: najlepszym sposobem przeciwdziałania złu jest modlitwa różańcowa


5 października 2019 r., tekst: ks. MZ, foto ks JG

Bp Mering na Kongresie Różańcowym: najlepszym sposobem przeciwdziałania złu jest modlitwa różańcowa

Dnia 5 października br., do wsi Głogowiec, gdzie na świat przyszła Helena Kowalska – św. Faustyna, przybyli czciciele Matki Bożej, by uczestniczyć w dorocznym Kongresie Różańcowym (w tym roku odbywał się on już po raz XVI). Po nawiedzeniu domu, w którym wychowywała się i wzrastała młoda Helenka, przedstawiciele kół różańcowych z terenu całej diecezji włocławskiej wyruszyli w kierunku Świnic Warckich, by w kościele parafialnym wziąć udział w Eucharystii.
 
Drogę od domu rodzinnego św. Faustyny do sanktuarium jej narodzin i chrztu wypełniła modlitwa różańcowa odmawiana w intencji misji oraz wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP. Delegacje z poszczególnych parafii włączyły się w czasie jej trwania w niesienie relikwii Apostołki Bożego Miłosierdzia.
 
Po dojściu do kościoła parafialnego pielgrzymi mogli wysłuchać konferencji wygłoszonej przez ks. Henryka Kowalskiego, diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych. Prelegent skupił swój wygłos wokół 3 punktów, a mianowicie: powstania i idei Kół Żywego Różańca (tu przywołał postać Pauliny Jaricot – założycielki Dzieł Rozkrzewiania Wiary); dalej zwrócił uwagę na misyjność Kościoła, dzieląc się swoim doświadczeniem z pobytu na Wybrzeżu Kości Słoniowej i wreszcie odniósł się do osoby św. Faustyny, przypominając o 81 rocznicy jej śmierci.
 
Po konferencji, równo w południe, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, pasterz diecezji włocławskiej.
 
Homilię wygłosił ks. Henryk Kowalski. Homilista przypomniał wiernym, że „podstawowym zadaniem Kościoła jest kontynuowanie zbawczej misji Chrystusa”. Zaznaczył również, że październik zgodnie z prośbą i zaleceniem papieża Franciszka jest przeżywany jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w Kościele Powszechnym. Przywołując wypowiedzi różnych osób na temat modlitwy różańcowej określił koła różańcowe mianem wielkiej turbiny duchowej, która wprawiona w ruch nabiera rozpędu. Odmawianie różańca porównał natomiast do trzymania Maryi za rękę. Homilię zakończył wezwaniem do modlitwy w intencji misji oraz Ojczyzny.
 
Po Komunii św. głos zabrał kustosz sanktuarium w Świnicach Warckich, ks. Janusz Kowalski. Podziękował wszystkim za przybycie na doroczne spotkanie oraz za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Przedstawiciele parafii wypowiedzieli słowa podziękowań pod adresem Księdza Biskupa oraz ks. Henryka Kowalskiego.
 
Tuż przed błogosławieństwem głos zabrał Pasterz Diecezji Włocławskiej, który podzielił się kilkoma myślami w związku z odbywającym się Kongresem oraz zbliżającym się jubileuszem 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Przywołał także radosną informację o podpisaniu przez papieża Franciszka dekretu o autentyczności cudu za sprawą sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.Ksiąd Biskup podkreślił również ogromną rolę wiernych świeckich w obronie wartości chrześcijańskich i Kościoła. Odnosząc się do ataków na Kościół zaznaczył, że "najlepszym sposobem przeciwdziałania złu jest modlitwa, a zwłaszcza różańcowa".
 
Po zakończeniu Eucharystii nastąpiła przerwa obiadowa.
 
Posileni na ciele i duchu pielgrzymi zgromadzili się ponownie w kościele o godz. 15.00, by modlić się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę poprowadziły Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Całość spotkania zakończyła się pasterskim błogosławieństwem ks. bp. Wiesław Alojzego Meringa.
 
Według pozyskanych przy zapisie grup informacji, w spotkaniu uczestniczyło ponad 1600 osób reprezentujących ponad 70 parafii.