Bp Mering na Jasnej Górze: Patrzmy na świat oczami Jezusa

26 maja 2018 r., tekst: ks. AT, foto: ks. JB

Bp Mering na Jasnej Górze: Patrzmy na świat oczami Jezusa

W dniach 25-26 maja br. miała miejsce 38. Ogólnopolska pielgrzymka Stowarzyszenia Civitas Christiana na Jasną Górę. Wśród pątników znaleźli się także przedstawiciele diecezji włocławskiej. Wydarzenie to było m.in. okazją do dziękczynienia Bogu za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny. Mszy św. na zakończenie dorocznego spotkania w Domu Matki przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering, który zwracając się do wiernych zgromadzonych w jasnogórskiej bazylice powiedział: „Trudno wybrać lepszy dzień na naszą pielgrzymkę, na nasze spotkanie niż właśnie dzień w którym czcimy Matkę; trudno znaleźć dostojniejsze miejsce, żeby Matce opowiedzieć o wszystkim, bo Ta, która kocha, jest ciekawa wszystkiego, i sukcesów, i klęsk, i cierpień, i szczęścia, które gości naprzemiennie w sercach Jej dziecka”.

Nawiązując zaś do słów św. Jana Pawła II, Pasterz Kościoła włocławskiego przypomniał, że wsłuchując się w tym sanktuarium w „bicie serca Matki w sercu narodu, uświadamiamy sobie równocześnie, jak ważne jest wpatrzenie się w Jezusa”. W tym kontekście hierarcha przypomniał słowa zmarłego niedawno Brata Morisa Maurin (pracującego przez 30 lat w Polsce francuskiego zakonnika, członka zgromadzenia Małych Braci Jezusa): „Na adoracji Jezus patrzy na ciebie. A potem – w pracy, w domu, wśród ludzi – ty patrzysz na nich Jego oczyma. Czy może być piękniejsze streszczenie całej naszej chrześcijańskiej pobożności?” pytał retorycznie bp Mering.

Kontemplując natomiast Ikonę Czernej Madonny przedstawiającą Maryję niosącą Syna, Kogoś dla Niej najdroższego, hierarcha zaznaczył, że Matka naszego Pana „dzieli się tym skarbem, jakim jest Jej Dziecko”. Po zwiastowaniu zaniosła Go do domu Zachariasza i Elżbiety. Dziś to my mamy Ją naśladować, bo gotowość dzielenia się Jezusem jest zadaniem każdego z nas jako chrześcijan.

W dalszej części homilii, bp Mering nawiązując do obecnej kondycji rodziny zauważył, „że rodzina w której za mało jest Jezusa, nie będzie rodziną udaną, trwałą, świętą”. Tę prawdę można umieścić w szerszym kontekście. „Taka jest ojczyzna jacy są jej obywatele. Im więcej Jezusa w naszych sercach, tym więcej Jezusa w życiu naszej ojczyzny, naszego kontynentu i świata”, mówił Ksiądz Biskup, dodając, że właśnie w tym kontekście należy rozumieć wołanie Papieża Polaka: otwórzcie Chrystusowi drzwi kultur, systemów politycznych i ekonomicznych. I właśnie przenikanie Ewangelią naszego świata realizuje Civitas Christiana. Obdarzając świat Chrystusem, Jego Ewangelią, obdarowujemy miłością, która nie jest egoistyczna, „ale chroni i pokonuje siebie, która kieruje się zasadą: jestem kochany, bo kocham. Dlatego Bogu zależy na odpowiedzi naszej miłości”, zakończył Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Mszy św. przewodniczący Civitas Christiana Tomasz Nakielski odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej.