Bp Mering do nowo wyświęconych diakonów: wielkość objawia się w gotowości pełnienia służby

27 maja 2018 r., ks. AN

Bp Mering do  nowo wyświęconych diakonów: wielkość objawia się w gotowości pełnienia służby

„Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy, kiedy może służyć” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering w homilii podczas liturgii święceń diakonatu. W niedzielę Trójcy Przenajświętszej 27 maja br. o godz. 15:00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku ks. bp Wiesław Mering udzielił święceń diakonatu pięciu alumnom włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Zwracając się do kandydatów do święceń bp Mering odwołał się do biblijnych opisów powołania. „Czasem Jezus wołał po imieniu. Wasze imiona brzmią dziś w tej katedrze. Można zostać powołanym poprzez dotknięcie w znakach świętej liturgii, jak to stało się w przypadku uciekających po zmartwychwstaniu uczniów, którzy poznali Pana po łamaniu chleba” – mówił kaznodzieja. Ksiądz Biskup zaznaczył, że różna może też być odpowiedź na powołanie: pełna entuzjazmu, jak Izajasza – „oto ja, poślij mnie!” lub można tłumaczyć się jak Jeremiasz – „przecież nie umiem mówić”, albo też można do powołania dochodzić od wczesnego dzieciństwa lub dopiero w wieku dojrzałym, po studiach, i stać się filarem Kościoła jak św. Paweł. „Idźcie i nauczajcie – nie siebie, tylko wszystkiego, co wam Jezus powiedział. Po to byliście 5 lat w seminarium” – mówił dalej Biskup Włocławski.

Jako swoje życzenia i równocześnie zadanie, bp Mering przekazał wyświęcanym na diakonów alumnom słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który święcenia kapłańskie przyjął w katedrze we Włocławku: „Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy, kiedy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać. Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej pragną, by nadrobić w ten sposób swoją małość. Człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest sługą”. A następnie dodał: „tego wam życzę, abyście głosząc Ewangelię pozostali świadomi tego, że według Jezusa prawdziwa wielkość objawia się w pełnieniu służby”.

Święcenia diakonatu otrzymali następujący klerycy: Dąbrowski Piotr z parafii Kikół; Hutnik Piotr – Sieradz, Wszystkich Świętych; Ignaczak Wiktor – Konin, św. Bartłomieja; Pietrasiak Patryk – Włocławek, św. Stanisława i Włosiński Mateusz – Piotrków Kujawski.

Nowo ustanowieni diakoni Kościoła Włocławskiego przyrzekali, zgodnie z obrzędem święceń, m.in.: służbę Bogu i ludziom, zachowywanie celibatu, sprawowanie Liturgii Godzin, cześć i posłuszeństwo Pasterzowi Diecezji oraz wyrazili pragnienie, by „kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa”. Po akcie przyrzeczenia nastąpiła litania do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem. Ksiądz Biskup nałożył na kandydatów ręce oraz odmówił nad nimi modlitwę święceń, przekazał Ewangeliarz ze słowami: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać” (z obrzędu świeceń diakonatu).

Uroczystość święceń zgromadziła wokół ołtarza wiernych, rodziny nowo ustanowionych diakonów, siostry zakonne, profesorów i moderatorów włocławskiego seminarium, księży proboszczów. Kandydaci do przyjęcia świeceń odprawili tygodniowe rekolekcje wymagane przez prawo kanoniczne, pod kierunkiem ks. Przemysława Warmińskiego – ojca duchownego WSD.