Bp Mering: przygotujmy się dobrze na spotkanie z Matką Bożą Częstochowską


16 października 2018 r., tekst i zdjęcie ks. AN

Bp Mering: przygotujmy się dobrze na spotkanie z Matką Bożą Częstochowską

Na inauguracyjnym spotkaniu zebrał się zespół przygotowujący peregrynację cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji włocławskiej w 2020 roku. We wtorek 16 października br. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa omawiano strukturę i harmonogram prac zespołu oraz przygotowań do tego wydarzenia. Na czele gremium stoi ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej.
 
Witając ks. bp. Wiesława Meringa, ks. bp. Stanisława Gębickiego, członków zespołu oraz zaproszonego na spotkanie przeora sanktuarium w Brdowie o. Stanisława Jarosza OSPPE, który przez kilka lat brał udział w nawiedzeniu obrazu Matki Bożej z ramienia Zakonu Ojców Paulinów, ks. Niemira przytoczył zapisy „Kroniki Diecezji Włocławskiej” mówiące o nawiedzeniu diecezji przez częstochowski Obraz w 1974 roku oraz w 1983 roku. Cytując słowa listu pasterskiego bp. Jana Zaręby, a także przesłanie Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego zaznaczył, że wydarzenie, które stoi przed diecezją, to zapewne czas łaski, który przyniesie wielkie owoce duchowego odrodzenia w sercach duchownych i wiernych świeckich.
 
Otwierając prace zespołu bp Mering zwrócił uwagę na odmienne warunki, w jakich znajdowała się Polska w 1974 roku podczas pierwszego nawiedzenia diecezji przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w jakich przyjdzie nam przeżywać podobne wydarzenie w 2020 roku. Z całą pewnością najważniejszym zadaniem będzie dobre przygotowanie peregrynacji tak, by zmobilizować księży i dotrzeć do wiernych ukazując sens nawiedzenia i pogłębiając znaczenie tego duchowego wydarzenia – podkreślił bp Mering. Ksiądz Biskup wyraził przy tym przekonanie, że będzie to dla diecezji czas szczególnej łaski, dlatego zaapelował: „przygotujmy się dobrze na spotkanie z Matka Bożą”, co ma się stać dzięki pracom zespołu organizującego peregrynację.
 
Zaproszony na spotkanie o. Stanisław Jarosz OSPPE z Brdowa podzielił się swoim doświadczeniem z kilkuletniego towarzyszenia nawiedzeniu kopii jasnogórskiego Obrazu w diecezjach. Podkreślił, że „jeżeli biskupowi zależy, by peregrynacja była dobrze przygotowana, to Bóg daje łaskę”, dlatego to, co komitet organizacyjny uruchomi, musi znaleźć odzwierciedlenie w parafiach. Ważne jest, by zrozumieć, że to nie kopia obrazu przychodzi do diecezji, ale przychodzi Matka Boża w cudownym wizerunku, a być do dyspozycji Matki Bożej, to założenie, które powinno stać u podstaw przygotowania i przeżycia świętego czasu. O. Jarosz mówił o przygotowaniu bliższym i dalszym wskazując m.in. na cykle katechez w parafiach, na misje bądź rekolekcje bezpośrednio przygotowujące do nawiedzenia, na charakter przygotowań zewnętrznych.
 
Podczas spotkania ustalono, że peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpocznie się we włocławskiej katedrze, a zakończy w bazylice w Zduńskiej Woli. Peregrynacja obejmie wszystkie parafie diecezji, będzie poprzedzona spotkaniami formacyjnymi, katechezami, słowem pasterskim, omodlona w zakonach i parafiach, bezpośrednio poprzedzona misjami lub przynajmniej trzydniowymi rekolekcjami w każdej parafii. Ksiądz Biskup zdecydował, że na terenie diecezji misje lub rekolekcje prowadzić będą mogli tylko Ojcowie Paulini; inne propozycje będą musiały zyskać zgodę Księdza Biskupa. W każdej parafii na nawiedzeniu obecny będzie Ksiądz Biskup. Wskazane jest, by nawiedzenie połączyć z bierzmowaniem, o ile będzie ono przewidziane w danym roku.
 
Przewodniczący zespołu ks. prał. Niemira wskazał obszary przygotowań, którymi komitet się zajmie i przypomniał, że najważniejszym na ten moment zadaniem będzie opracowanie kalendarium peregrynacji dla całej diecezji, które jeszcze tej jesieni musi zostać przesłane na Jasną Górę. To zadanie będzie przedmiotem prac na kolejnym spotkaniu zespołu pod koniec października.
 
W skład zespołu przygotowującego nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Włocławskiej wchodzą: ks. prał. Artur Niemira, kanclerz kurii – przewodniczący; ks. prał. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego – wiceprzewodniczący; ks. prał. Sławomir Deręgowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego, Wikariusz Biskupi Rejonu włocławskiego; ks. kan. Marcin Idzikowski, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku; ks. prał. Janusz Bartczak, kapelan Biskupa Włocławskiego.