Bp Mering: 450 lat seminarium zobowiązuje, by nie ustawać w modlitwie o powołania

5 maja 2019 r., ks. AN

„Dziękuję za każde wymodlone powołanie i proszę, byście w tej modlitwie nie ustawali. Proszę o tę modlitwę wspólnoty parafialne, rodziny, ludzi starszych, chorych i cierpiących. Tak naprawdę troska o powołania jest troską o obecność Boga w świecie” – napisał do wiernych diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering. Słowo Biskupa Włocławskiego w sprawie modlitwy o powołania odczytywane jest w niedzielę 5 maja w kościołach diecezji.

Maryjny miesiąc maj w diecezji włocławskiej to tradycyjnie czas szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, zwłaszcza do włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego, które przeżywa jubileuszowy 450 rok swojego istnienia. Wierni diecezji, za pośrednictwem Maryi, Matki powołań kapłańskich, podczas nabożeństw majowych zanoszą do Boga modlitwę o powołania. Z tej okazji do wiernych diecezji specjalne słowo skierował biskup włocławski Wiesław Mering.

Pasterz Diecezji podkreślił, że „Bóg obdarzając łaską powołania, daje też sposobne środki do dania odpowiedzi na ten dar i rozwijania go”. Stwierdził, że „młodemu człowiekowi dziś nie jest łatwo usłyszeć głos Boga, a jeszcze trudniej zdobyć się na odwagę, by wkroczyć na drogę szczególnej służby Bożej. Także i w czasach obrzydzania kapłaństwa, Kościoła, a nawet drwin z samej wiary w Boga, Pan nadal kieruje wezwanie „Pójdź za Mną”! Stoi i kołacze do serc – pokornie, nie narzucając się”. Dlatego zwrócił się bezpośrednio do młodych, którzy stoją przed ważnymi życiowymi decyzjami: „jeżeli słyszycie głos Pana wzywający do pójścia za Nim w życiu kapłańskim czy zakonnym, nie lękajcie się, odpowiedzcie na to wezwanie. Bóg da wam siłę do pójścia Jego drogą”.

Bp Mering przypomniał o jubileuszu 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, jako o zobowiązującym dziedzictwie. W murach tego seminarium „do kapłaństwa przygotowywali się święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze. Z tej uczelni wyszli późniejsi Męczennicy II wojny światowej oraz Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński”. Zaznaczył, że dziś i w przyszłości w parafiach są i będą wierni, którzy potrzebują swojego pasterza. Hierarcha zwrócił się z pytaniem do wiernych, czy modlą się za swoich księży, czy w Wielki Czwartek, albo w dniu rocznicy święceń, powiedzieli im słowo „dziękuję” za ich pracę? „Jako biskup chcę Wam powiedzieć, że wasi księża przy wielu okazjach dzielą się ze mną i między sobą radościami, gdy widzą wzrost w wierze swojej wspólnoty, ale też i martwią się widząc słabnącą wiarę, problemy w rodzinach, kondycję dzieci i młodzieży; są zatroskani o wasze zbawienie, ale również o waszą teraźniejszość” – wyznał bp Mering i dodał: „Chcę dziś każdemu Księdzu diecezji włocławskiej wobec Was podziękować za codzienną, wierną służbę Bogu i ludziom. To oni, wiernością swojemu powołaniu, są najpiękniejszym jubileuszowym darem na 450 lat włocławskiego seminarium”. Do tych podziękowań Pasterz Diecezji dołączył także biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego, który 19 czerwca będzie obchodził złoty jubileusz kapłaństwa.

Bp Mering wspomniał także o zobowiązaniu wypływającym z dziedzictwa wieków. „Zapytajmy się, ilu kapłanów w ostatnich latach wasza parafia dała Kościołowi włocławskiemu, ile powołań zrodziła wasza wspólnota parafialna, kiedy ostatni raz ktoś zgłosił się do włocławskiego seminarium?” – pytał hierarcha dziękując jednocześnie za każde wymodlone powołanie i prosząc o wytrwałą modlitwę w tej intencji. Podkreślił przy tym, że „tak naprawdę troska o powołania jest troską o obecność Boga w świecie”.

Jak przypomniał bp Mering, „kapłan, który działa in persona Christi – w osobie samego Chrystusa, ma w tym świecie wielką misję do spełnienia – poprzez modlitwę, sprawowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pokuty i Eucharystii (w czym nikt nie może go zastąpić), niesie każdemu Boga i zapewnia możliwość osobistego przyjęcia Jezusa do swojego serca, umożliwia dostęp do zdroju sakramentalnych łask”.

Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku zostało założone przez bp. Stanisława Karnkowskiego w 1569 r. jako jedno z pierwszych w Polsce i Europie. W obecnym roku studiuje w nim 38 kleryków, w tym 4 diakonów, którzy 9 czerwca przyjmą święcenia kapłańskie. Uroczystości jubileuszowe 450-lecia seminarium przewidziane są na 12 października 2019 r. Przewodniczyć im będzie Nuncjusz Apostolski w Polsce.